Дискусія, щодо чемпіонату чи то кубку СНГ розгорається вже не перший рік. Головні дійові особи традиційно розділились на два табори: за і проти. Розбиратися в цій «бороді» не хочеться, адже заяви різного роду звучать ледве не кожен день. Конкретизуємо ситуацію та розставимо крапки над «і».
Футбольний турнір колишніх республік, колишньої держави – потрібно розглядати в тому числі і як політичний проект, який хоче виїхати на комусь. Посил йде зі сторони Московського царства-государства. Завуальовано все дуже красиво. На практиці все як і 369 років тому… Мотив на кшталт супер цікавості заманює! Прибутки від трансляцій, спонсорських контрактів, реклами змушують призадуматися. На противагу випливає дуже багато питань/проблем. Це й формат турніру, статус, учасники та їх кількість. Тож поступово прикинемо умови можливих змагань та покумекаємо.
Потрібно поки що відкинути ідею про чемпіонат СНГ чи двох країн. Це НЕ РЕАЛЬНО! ФІФА і УЄФА м’яко кажучи не вітає такі наміри. Суперечить цілісності, принципам там і т.д. Таку от пісню грають вищі футбольні чини. Що може змінити їхню думку – ГРОШІ, великий бейбл. Чемпіонат світу 2022 року, який планується провести в Катрі, як з’ясувалося, був куплений. Перед фінальним голосуванням були «замовлені» голоси і перемогла вже відома всім країна. Стадіони побудуємо, першокласна інфраструктура, все таке… А зі спекою, що робити? Влітку в країнах з помірними кліматичними умовами занадто спекотно, але ще терпимо. Як розказували наші земляки з якими одного разу довелося їхати в потязі — там просто пекло! Не в Катарі вони працювали, а в ОАЕ здається. Та нічого не міняється, це ж, як Україна і Білорусь. Трудилися вони в дві зміни на добу: 1) з 4-ї ранку і до 10 години; 2) десь з 17-ї і до опівночі. Ввесь інший час їли і спали. Тяжко. Та повернемось після ліричного відступу на шлях об’єднання!) Існує ще цікавий варіант зі змінами в керівництві ФІФА і УЄФА. Йозефа Блаттера може замінити Платіні. На місце француза може прийти Григорій Суркіс. З огляду на реформаторські погляди першого та спорідненість другого може вийти непоганий дует!) Увага! Ключове слово – може.
Проведення кубку. Це зараз вже реально. Найсильніші команди з України та Росії. Також можна захопити по одній з Білорусі та Казахстану. Зацікавленість учасників має бути наступною. Віддати по одному місцю в ЛЄ від Росії та України. В разі, якщо в фінал потрапляють 2 команди, які в чемпіонатах свої країн опинилися поза єврокубковим бортом, вони йдуть туди з нашого кубку. Це буде стимул для слабших команд, котрі претендують за зону ЛЄ. Сильнішим потрібні більш вагомі стимули. Це дуже просто – гроші! Можна скинутися по пару мільйонів$, розіграти кубок і найсильніші(дві чи три команди) отримають добрячий куш! Всі інші пролетять. Провтикувати гроші на рівному місці ніхто не захоче, тому краще максимально комерціалізувати змагання. Не великі внески за для годиться потрібно зібрати, але не більше того.
З російської сторони можна нарахувати 7-8 добротних команд. В Україні аж цілих 4-ри. Ну з великою натяжкою ще парочку в купі з новими стадіонами можна доплюсувати. От і вимальовується формат 8+6+1+1. Не погано, як на мене.
Час проведення. Питання проміжку часу, коли відбудуться змагання є ключовим на рівних з іншими.Команди приймають участь в багатьох турнірах. Найголовнішими для них звісно є національний чемпіонат та єврокубки. Тому підлаштовуватися потрібно таким чином, щоб учасників не спонукала думка про більш важливі матчів. Хоча вклинити кубковий турнір в графіки кожної з команд – проблематично і не просто. Це залежатиме від формату. Наприклад: 6-11 ігор матимуть провести команди( 4 групи , далі 2 кращі з кожної групи і кубкова система). Оце вже головоломка. Як варіант основну частину турніру провести взимку(в тій же Іспанії), півфінали навесні на домашніх полях, а фінал перед стартом чемпіонатів(влітку) в одній із столиць. Якось так.
Резюмувати доводиться наступне. По великому рахунку подібні турніри є штучно вирощеними, «парниковими». Підґрунтям для цього слугують зовсім не об’єктивні причини, скоріше в своїй більшості навпаки. Чого вартий володар кубка? Найсильніша команда СНД? А що таке СНД? Союз, який не функціонує, архаїзм… От Європейська ЛЧ, ЛЄ – континентальні першості(за рівнем сили команд), Кубок Лібертадорес та Азійська ЛЧ – теж саме! Це традиції, визнання, престиж. Кубок СНД – турнір метелик?! Ну зіграють між собою динами, зиніти, локо, метали, шахтарі, спартачі, моряки - перші рази буде цікаво, ностальжі, заруби, а далі що буде? Покаже тільки час…
Галущенко Вадим для 11НА11.КОМ