Благими намірами, як відомо, вимощена дорога до пекла. На власному досвіді у справедливості цієї істини не перестає переконуватися англійська Футбольна Асоціація, яка вже не вперше виставляє на посміховисько свою кампанію з боротьби проти расизму.
Естафетну палку минулосезонних скандалів імені Луіса Суареса та Джона Террі цього року підхопили конфлікти дещо інших рівнів. Минулого місяця FA ініціювала власне розслідування сумнозвісної справи Террі-Фердінанда, незважаючи на нещодавнє виправдання Джона громадянським судом. В результаті слідства нецензурні висловлення екс-капітана збірної Англії, на противагу рішенню суду, були визнані прямою образою Ентона Фердінанда, а не сказаними зопалу. Найцікавіше ж у цій ситуації те, що мірою покарання для Террі став штраф та чотири матчі дискваліфікації, в той час як за таку ж провину вже згаданого Луіса Суареса у свій час було покарано аж на вісім календарних ігор. Це навіть не подвійні стандарти, а справжнісінький фарс.
Таке рішення футбольних чиновників не лише додало приводів засумніватися у їх компетенції, а й сколихнуло цілий ланцюжок скандалів, які за відомим принципом доміно звалилися на англійський футбол. Фішка з обвинуваченням Террі в расизмі завалилась на фішку з його капітанською пов’язкою, яку, не порадившись із головним тренером «Трьох левів» Фабіо Капелло, FA у Джона відібрала. Наступною впала «кістянка» із самим доном Фабіо, який визнав такий вчинок Асоціації втручанням в свою роботу і залишив англійців без очільника за менш ніж місяць до континентальної першості. Із падінням наступної фішки довелось розбиратися вже новому менеджеру збірної, Рою Годжсону – при оформленні заявки на Євро йому довелося обирати між Террі та братом Ентона, Ріо, суттєво скоротивши свої варіанти в обороні. Наступною «кістянкою» можна було б назвати виліт англійців в серії пенальті від збірної Італії в Києві, але, мабуть, це все ж варто записати на рахунок фортуни та злого року острів’ян.
Здавалося, що виправдання Джона Террі цивільним судом покладе край цим падінням, але, як виявилося, це був лише початок. Одним із свідків Джона на лаві підсудних був його товариш по клубу Ешлі Коул, який був безпосередньо присутнім під час перепалки Террі з Ентоном Фердінандом. Саме його свідчення стали однією із підстав для виправдання Джона, викликавши неабиякий осуд вже Фердінанда-старшого, гравця «Манчестер Юнайтед». Через свій твіттер-аккаунт він назвав Коула сленговим «choc ice», тобто темношкірим, який поводить себе як білошкірий. FA тільки й встигла виписати чек для чергового штрафу Ріо.
А от для повторного розслідування, проведеного Футбольною Асоціацією, свідчення Ешлі вже не видалися настільки ж переконливими. Певна річ, це не могло його не засмутити — своїм розчаруванням, звичайно ж із застосуванням нецензурних висловлювань, він не зволік поділитися з послідовниками свого тві-акканту. FA, в свою чергу, не довго тягнули з вироком, оштрафувавши його на 90 тисяч фунтів. Йшлося навіть по можливе завершення Коулом кар’єри у збірній, але після вибачень останнього конфлікт було залагоджено.
З останньою опалою фішкою в цьому ланцюжку стало зрозуміло, що насправді він був замкнений у коло – от тільки «доміношки», яка б розпочала новий круг на старті вже не виявилося. Джон Террі повідомив про припинення виступів за національну збірну Англії — йому остаточно набридло бути цапом-відбувайлом у «полюванні на відьом» від чиновників Асоціації. Можна скільки завгодно називати таке рішення Террі перестрахуванням від можливого відрахування зі збірної вже за ініціативи FA, але заперечувати той факт, що зараз англійці втратили одного з кращих центрбеків у своїй історії, надзвичайно складно.
А от FA вирішили, що їм перестрахуватися не завадить. Підтримати анти-расистську кампанію «Kick It Out», вдягнувши усіх футболістів Прем’єр-ліги в футболки з символікою руху – звучить як план. Щоправда, для деяких темношкірих гравців ліги – включаючи братів Фердінандів — це звучить ще й як неабияке лицемірство. Розумієте, вони в англійському футболі вже не перший день та чудово розуміють, що проблема ця ховається набагато глибше і подібною показухою її не викорінити. Не говорячи вже про те, що вони явно не хотіли одягати таку ж футболку, як і Суарес з Террі.
Це все, по правді кажучи, нервово тьмяніє порівняно із вчорашнім інцидентом, що трапився посеред наднапруженого матчу на Стемфорд Брідж.
Позаду година футбольного свята, влаштованого «Челсі» та «Манчестер Юнайтед». Господарі стадіону тільки-но відіграли дефіцит у два м’ячі, зароблений у перші дванадцять хвилин матчу. Гра давно вже змусила забути про те, що перед стартовим свистком Ріо Фердінанд, зціпивши зуби, таки потиснув руку Ешлі Коулу. Глядачі вже побачили фантастичний перфоманс від Робіна ван Персі, феноменальну гру Оскара і розкішний гол Хуана Мати. Окрилені камбеком, «сині» біжать в черговий наступ, але раптом обрізаються і ось Ешлі Янґ вже вибігає на рандеву з Чехом. Браніслав Івановіч не має особливого вибору, він збиває Ешлі, востаннє за вечір торкаючись до м’яча. До вилучення питань може бути обмаль – контакт точно був, а отже це фол, при чому останньої надії. Сер Алекс навіть не встиг перекинути жуйку від однієї щоки до іншої, як оформив миттєву заміну: «Челсі» треба добивати, а хто для цього годиться більше, ніж Чічаріто?
Не встиг відповісти «Робін No Mercy», як руку підкинув арбітр зустрічі, Марк Клаттенбург, виписавши Фернандо Торресу, нібито за симуляцію, другий гірчичник. Господарі залишаються вдев’ятьох, а до закінчення матчу ще більше двадцяти хвилин. Ось до фінального свистка залишається вже п’ятнадцять хвилин. Ніби і удар ван Персі Чех відбиває, і примагнічується круглий прямо до штанги, і Ернандез у момент пасу в положенні поза грою, а рахунок вже 2:3 на користь гостей. Ніби і Клаттенбурга за цей епізод винити марно – офсайд лайнсмен продивився, а після матчу саме його оточують футболісти «синіх». Вони проведуть його аж до суддівської, де, приєднавшись до свого менеджера вимагатимуть вибачень вже не лише за зіпсоване свято, а й за расистські висловлювання по відношенню до гравців «Челсі».
Нічого собі поворот, правда? Суддю тепер вже не «на мило», а на лаву підсудних: Клаттенбурга викреслили із арбітражного плану на наступний тур Прем’єр-ліги, а всі авторитетні спеціалісти вже встигли похоронити кар’єру Марка. Це вже не прості дотепності щодо особливого становища команди сера Алекса або «фотожаби» з Говардом Уеббом, це відвертий ляпас політиці Футбольної Асоціації.
Чуєте цей звук падіння нової «кістянки»? О, це вже зовсім інший ланцюг доміно.
Ярослав Друзюк, спеціально для 11na11.com