Металічні бразильці
Автор legolas Дата 17.09.2012 в 17:30 | Раздел Главное, Украина, Чтиво | 2 мнения

Творцями перемоги харківського «Металіста» над полтавською «Ворсклою» стали бразильці, яки забили у ворота Долганського всі чотири м’ячі своєї команди у тому матчі.
Нагадаємо, двічі відзначився Шав’єр та по одному разу Тайсон та Марлос. Вплив південно-американців на гру та результат матчів харків’ян вже давно відомий, проте вчорашня гра змусила в черговий раз замислитись – наскільки бразильці впливають на гру бронзової команди першості України. Для початку давайте пригадаємо голи тієї зустрічі.

Справді все красиво та елегантно. Ефектно та ефективно. Але це тепер, у 2012 році, в Україну почали їхати дійсно якісні гравці, які підвищують рівень місцевої прем’єр-ліги. Всього за роки Незалежної першості України на її полях виступало 102 бразильці. 13 з них грали у «Металісті». Зараз у складі харків’ян 5 бразильців (Едмара таким вже не вважаємо). Давайте поглянемо на цей бразильський легіон «Металіста», акцентуючи увагу на матчах першості країни.

2004/2005
Перше пришестя бразильців до «Металіста» датоване 2004 роком, коли команду очолював Олександр Заваров.
Тоді у команді грало відразу три представники країни-«пентакампіонки». Це мало кому відомі Консайсао та Марсело, а також Рібейро, який потім гратиме за інший харківський клуб «Арсенал». За сезон 2004/2005 років троє бразильців забили 5 голів та зіграли 36 матчів. Найбільше Консейсао (14). Рібейро 12 разів виходив на поле, а Марсело – 10. Для всіх трьох це був єдиний сезон у футболках «Металіста». Рібейро забив 4 голи у тій першості, Консейсао відзначився одного разу.
Марсело та Марселино Консейсао поїхавши до рідної Бразилії та просто перестали виходи на зв’язок з клубом, хоча контракти у них були діючими. Там на просторах своєї неньки вони й загубились. Рибейро ж повернувся до «Арсеналу», потім грав на Мальті та числився у складі запорізького «Металурга».

2005/2006
Команду очолює Мирон Маркевич, а з ним приходять нові гравці. Серед них – два з паспортом громадян Бразилії. Обидва нічим особливим не запам’ятались, лише внесли свої прізвища до статистичних посібників. Жадер (6 матчів) та Алвес (1 матч).
Жадер (прийшов з харківського «Арсеналу» — тоді між цими двома клубами був налагоджений непоганий та малозрозумілий трафік гравців) після цього сезон відіграв у «Волині», потім зник на кілька років та проявився у Ірані.

Алвес мав непоганий послужний список перед приїздом до Харкова – «Крузейро», «Удінезе», «Спортінг» (Лісабон), «Греміо», «Маккабі» (Хайфа), «Гуарані» (Кампінас). Тренерів «Металіста» вразити не зумів, нічим себе не проявив та конкуренції існуючим гравцям скласти також не зміг, а тому з команди його відправили. Далі були Бразилія та Японія – «Португеза Деспортос», «Йокогама», «Сімідзу С-Палс» та знову «Португеза Деспортос».

2006/2007
Жодного бразильця в складі «Металіста». Можливо, воно й на краще – саме тоді харків’яни вперше беруть свою бронзу та застигають на цьому досягненні в Чемпіонаті України на довгі шість років.

2007/2008
До команди приходять гравці, які у найближчі роки стануть її обличчям та визначатимуть стиль гри – Жажа та Едмар. Перший – витончений майстер дриблінгу та яскравих голів, другий непоступливий та працьовитий півзахисник, який згодом стане українцем за паспортом.


Жажа, якому виповнилось 22, побував у складі кількох клубів — «Фейєнорд», «Вестерло», «Хетафе», «Фламінго», «Генк», «Вестерло» — та по праву вважався досить перспективним гравцем. Зріст Жажа – 189 сантиметрів, але це ніяким чином на позначалось на його чисто бразильській техніці. Додати до цього розумну голову та гарматні пострілі – і ось він улюбленець публіки. За роки виступів у його активі 61 матч та 30 голів.

Потім почалися різноманітні проблеми. Після того, як начебто донецький «Шахтар» був готовий заплатити за гравця 20 млн. у.о.
Жажа не з’явився на збір, почалися конфлікти, агент гравця заявив про пошук нового клубу для свого підопічного і влітку 2010 року Жажа до турецького «Трабзонспору», через рік їде до Об’єднанних Еміратів та виступає за «Аль-Ахлі» (Дубай), а з 2012 року він уже в бразильському «Інтернасіоналі». Перед закриттям трансферного вікна у серпні 2012 говорили про можливе повернення Жажі до «Металісту». Хоча президент клубу Олександр Ярославський спростував інформацію про те, що колишній гравець можливо повернеться в Харків.


Едмар на момент переїзду до Харкова відіграв в Україні вже чотири сезони – всі у сімферопольській «Таврії». Став досить помітною персоною в тій команді та отримав запрошення від Маркевича, який тоді будував команду переважно з гравців української першості і це в нього виходило непогано. За «Металіст» Едмар награв вже 133 матчів та забив 14 голів. Він став помітною персоною в команді, її основним гравцем, можливо не завжди примітним та по-бразильськи яскравим, але невтомним та по-українські працю витий. Можливо, саме тому й отримав виклик до збірної України — поки що один матч, але,напевне, й останній.

Але інколи він все ж таки виблискує, як справжній бразилець.

2008/2009

Ці ж славні хлопці представляли бразильську діаспору і в наступному сезоні.

2009/2010


Цього сезону до Едмара та Жажі приєднався Фініньо, який приїхав до Харкова зі «Спорт-Ресіфе». За понад два сезони у «Металісті» він відіграв у жовто-синій футболці 44 матчі та забив 7 голів. Він став основним лівим захисником клубу.

2010/2011

До бразильців «Металіста» приєдналися ті, хто сьогодні визначають гру команди – Тайсон та Шав’єр, а Жажа покинув Харків, а Едмар отримав виклик у збірну України. Тож, разом з Фініньо – всього троє представників країни диких мавп відіграли весь сезон.


22-х річний Тайсон прийшов з «Інтернасіоналя», за який відіграв 133 матчі. В Харкові відразу став одним із провідних гравців атаки, що навіть київські вболівальники дивувались – чому новобранцям «Динамо» потрібно щонайменше місяць адаптації, а у «Металісті» хлопець з перших матчів стає основним.
За ці роки Тайсон 44 рази виходив на поле в першості України. Забив 10 голів. Початок цього сезону був не простий. Спочатку почали поширюватись чутки, що він перебереться до Донецька на заміну Вілльяну, а потім заговорили про конфлікт із партнером по команді та земляком Шав’єром (докладніше тут — http://11na11.com/2012/08/u-taysona-konflikt-z-shav-yerom/). Це позначилось не лише на грі, а й на довірі до цього гравця. Проте поступово Тайсон повертається до складу.


Шав’єр переходив до «Металіста» вже у більш-менш зрілому віці. Він став лідером команди, який веде за собою всіх, роздає цікаві, витончені передачі та сам забиває дивовижні голи. В його активі вже 51 матч в чемпіонаті України та 16 голів. Та головне – він навіть одягав капітанську пов’язку.

2011/2012

Цього сезону додався лише Марлос. Та й той прийшов у другій частині першості. В чемпіонаті – 9 ігор та один гол. Красень «Ворсклі». Але в нього є потенціал стати основним та незамінним.

2012/2013


До четвірки справжніх бразильців приєднується ще один. Вілліан вже відіграв 7 матчі в основі та 4 рази виходив на заміну, забив 4 голи.

Підводячи підсумок, можна сказати – що гра «Металіста» дійсно залежить від бразильців. Це не є для когось новиною чи одкровенням. Як і залежність від гри аргентинців. Бо представники цих південноамериканських країн стали основними в Харкові. І можна говорити, що «Металіст» пішов шляхом «Шахтара», активно працюючи на південноамериканському ринку, а тому й гру показує атакуючу та красиву. Хоча й не таку стабільну та часом упевнену, ніж донецька команда.

Микола Білоногов (legolas), спеціально для http://11na11.com/

Related posts

Об -

Комментраиев 2
Ваше мнение
  1. KenTik:

    классно)

Оставить комментарий

Вы можете использовать теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>