Вони вміють не лише бити стюардів, палити вогні та трощити стільці. Вони ще вміють несамовито підтримувати команду упродовж усього сезону. А ще вони вміють… дружити. Віддано та несамовито. Найчастіше дружба між фанами виникає всередині країни. Як приклад, Динамо-Дніпро-Карпати у нашому чемпіонаті. Але трапляються і доволі цікаві випадки. Пропоную вам почитати про трохи незвичні дружби між фанатами. Аякс-Тотенхем, Ліверпуль-Борусія М та ще три пари дружби між фанатами!
1. Банік Острава – Катовіце
Острава у Чехії та Катовіце у Польші стали побратимами з 1900 року. Футбольне об’єднання виникло 30 років по тому, і зараз зв’язок дуже міцний, про що свідчать граффіті на честь польського клубу в Остраві. Близько 50 фанатів відправляються з Острави на кожну домашню гру Катовіце, а декілька польських фанатів відвідують ігри Баніка.
“Четверо наших фанів здійснили подорож до Катовіце у 1994 році, щоб подивитися їхній матч проти Легії. Ми розговорилися з кількома польськими фанатами, і невдовзі вони приїхали до Острави”, – пояснює Владімір Новак, фан Остравського Баніку. Зв’язок між двома фанатськими угрупуваннями був офіційно визнаний у 1996 році. У вересні 2006 футбольним матчем між шанувальниками Баніка та Катовіце було відмічено десятиріччя їхньої дружби.
“Цей товариський матч мав для нас величезне значення.” – каже Марцин Джеджей, шанувальник Катовіце – “Ми були у третьому дивізіоні, а Банік посідав високе місце у їхньому вищому дивізіоні”. Стадіон був забитий, а сам матч пройшов у розважальній атмосфері. “Після цього був встановлений зв’язок між клубами, зараз це клубна асоціація. Наші молодіжні команди часто грають між собою. Було б добре влаштувати товариську зустріч між головними командами”.
Допомагає те, що міста розташовані на відстані 44 миль одне від одного, а також те, що обидва міста займаються гірською промисловістю. “Це велике рідство між групами фанатів” – каже Джеджей – “Ми завжди стежимо за результатами наших команд. Навіть поза межами футболу деякі фанати проводять вихідні разом”.
2. Олімпіакос – Црвєна Звєзда
На перший погляд, Афіни і Бєлград не мають нічого спільного: під час холодної війни два міста опинилися по різні боки барикад внаслідок ідеологічного розділення. Але, не зважаючи на цю перешкоду, між шанувальниками Олімпіакосу та Црвєної Звєзди виникла дружба у середині 1980-х, яка підтримується і до сьогодні.
Вона розпочалася у першому раунді Кубку УЄФА сезону 1986/87, коли Црвєна Звєзда грала з Панатінаїкосом в Афінах. Деякі фанати Олімпіакосу зустрілися з Деліє, фанами Црвєни Звєзди. На матч-відповідь приїхала невелика група для підтримки Црвєни Звєзди. Югославці розгромили Панатінаїкос 4-2 загалом, з цього часу і зародилася велика фанатська дружба.
Коли у 1992 році Црвєна Звєзда знову приїхала до Афін на гру з Панатінаїкосом у рамках Кубку Європейських чемпіонів, то фани Олімпіакосу зробили усе, щоб допомогти Црвєні Звєзді обіграти суперників, вивісивши банери : “Щасти, Црвєна Звєзда”, та підтримуючи Деліє файерами. Црвєна Звєзда перемогла 2-0, і з того часу два клуби – Олімпіакос та Црвєна Звєзда, зіграли багато товариських матчів.
3. Аякс – Тоттенхем
З початку 1980-х існувало щось на зразок любовного роману між найбільш відданими шанувальниками цих видатних клубів. Найбільш вірогідно, що зв’язок між Аяксом та Тоттенхемом з’явився через те, що обидва клуби прийнято вважати “єврейськими”, – так це чи ні, але їхні фани стають об’єктами расистськими скандувань та знущань.
Вони зустрілися у вересні 1981 року у Кубку Володарів Кубку, багато людей чекало на безлади, які могли статися під час цих ігор. Гра була досить жвавою (шпори перемогли 3-1). Але поза полем усе обійшлося без надзвичайних подій, на які так очікували. Два роки потому, коли Тоттенхем зіграв внічию з Феєнордом, запеклим суперником Аяксу, сталася бійка між фанатами.
Зв’язок між фанатами є досить міцним, але лише для окремого контингенту, який регулярно подорожує на матчі цих команд.
4. Ліверпуль – Борусія Менхенгладбах
Ця ліверпульсько-німецька дружба тягнеться з 1970-х років. Сторони зустрілися в Римі у фіналі Кубку Європейських чемпіонів 1977 року, нова зустріч відбулася у 1978 році на стадії півфіналу, але об’єднання існує з більш ранніх зустрічей. “Усе це розпочалося у фіналі Кубку УЄФА 1973 року, коли деякі фани Борусії М. приїхали подивитися на гру їх команди, яка відбувалася на Анфілді і полюбили тутешню атмосферу” – розповідає германомовний фан Ліверпуля Крехен Ег. Зміцнення дружби відбулося у 1991 році, коли делегація із Менхенгладбаху прибула до Ліверпуля з чеком на підтримку родин, які постраждали у трагедії Хілсборо. З того часу практично щороку 150 фанів Гладбаху відправлялися на Енфілд під час перерви в Буднеслізі для перегляду ігор Ліверпуля.
Спочатку дружба була односторонньою. Взаємоповага існувала, та лише одна група фанатів виїжджала на матчі. Це змінилося минулого року, коли Ег організував подорож, яка збіглася із 30-річчям фіналу в Римі. Вона була настільки вдалою, що стала щорічною подією. У травні фани Ліверпуля святкували разом із німецькими друзями повернення Борусії з Менхенгладбаху до вищої ліги.
У січні 2008 року під час перерви матчу Прем’єр-ліги на Енфілді, фани Гладбаха презентували банер в знак дружби між двома клубами та загальної підтримки справедливості в пам’ять про 96 жертви Хілсборо.
На ньому були слова, що об’єднують клуби: “Eine ganz besondere freundschaft”, що у перекладі означає: “Дуже специфічна дружба”.
5. Сент Паулі – Селтік
Гамбурзький Сент Паулі з черепом та перехрещеними кістками на неофіційній емблемі був культовим клубом з 1990 року, коли його шанувальники стали більш впливовими зі своїми ліво-політичними поглядами та повністю відкинули націоналістичні тенденції. Середня відвідуваність матчів зросла з 1,6 тисяч до вмістимості усього стадіону – більше 20-ти тисяч, і їхнє угрупування Millerntor Roar розпочало своє існування. Не погано для другого клубу міста, до того ж нестабільного.
Свен Бракс – перший фан Сент Паулі, який здійснив подорож до Глазго на початку 90-х, після зустрічі в Англії з групою шанувальників Селтіку (Celtic Bhoys). З його слів дружба – “відчутно соціальна”. Це стало сигналом для найбільш відданих фанів Сент Паулі, оскільки Бракс був прес-аташе цього клубу. Зв’язки між Сент Паулі та Селтіком розвивалися швидко, так само як швидко вони сходили на нівець. Та на сьогодні нові формування Сент Паульських SCS повернулися. У січні 2008 року вони влаштували щорічну святкову вечірку у Гамбурзі, яку планують і в наступному році. Не потрібно докладати зайвих зусиль, щоб помітити зелені та білі крапки серед коричневого The Millerntor stadium. А фірмовий магазин Селтіку в Глазго випустив ряд спеціальних Сент Паульських сувенірів.
Коли Селтік грає в Єврокубкових виїздних матчах, фани Сент Паулі завжди приходять, щоб подивитися гру та перекинути чарку іншу. “Це відбувається без попередньої домовленості, обоє фанатських груп знають як святкувати, тому гарний відпочинок гарантований” – каже Бракс.
Олег Антонюк спеціально для 11na11
за матеріалом журнал Champions (2008 рік)
ЦЗ – Оли ещё со Спартаком дружат у них триумвират:)))
Ось на рахунок катовіц згоден)) Все правда, коли я мешкав там у Польщі то це бачив на власні очі. До цієї статі добавив би Легію з Ювентусом
Хе) Может когда то и ДК будут дружить с ШД))
Нереально:)!!! Ты ещё бы сказал что ДК с мясом или Мясо с Конями:))) нереальные вещи:)